Wybór formy pogrzebu jest niezwykle istotny – powinien być zgodny z ostatnią wolą zmarłej osoby, a jeżeli takowej nie było, to decydujące zdanie mają w tym zakresie najbliżsi. Coraz częściej wybierana jest kremacja, którą są w stanie wykonać dobre zakłady pogrzebowe. Jakie dokumenty należy dostarczyć przed kremacją oraz co dokładnie warto wiedzieć o tej formie pogrzebu osoby zmarłej?

Przygotowanie do kremacji

Niezwykle trudne momenty związane ze śmiercią bliskiej osoby to również wiele kłopotliwych formalności, które należy zrealizować. Przy wyborze kremacji zwłok do zakładu pogrzebowego świadczącego tego typu usługi należy dostarczyć kopię aktu zgonu, a także podpisane zlecenie kremacji. Wymagane jest również oświadczenie o zidentyfikowaniu zmarłego przed jego pogrzebem oraz braku rozrusznika serca w ciele. Jest to pierwszy warunek konieczny do spełnienia – w przypadku korzystania z rozrusznika przez osobę zmarłą za jej życia, niezbędne jest jego usunięcie, czym zajmie się zakład pogrzebowy.

W ramach kremacji konieczne jest również właściwe przygotowanie ciała. Zabieg ten nie różni się niczym od tego, który przeprowadzany jest w przypadku tradycyjnej formy pochówku. W sposób profesjonalny i z poszanowaniem osoby zmarłej wykona go renomowany zakład pogrzebowy ewiśniewska z Łodzi, który świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie, zapewniając wsparcie w tak trudnych momentach. Ciało osoby zmarłej po uprzednim przygotowaniu umieszcza się w specjalnej trumnie kremacyjnej.

Godne pożegnanie

Przed samą kremacją zakład pogrzebowy ewiśniewska z Łodzi na życzenie bliskich osoby zmarłej organizują także jej pożegnanie. Rodzina otrzymuje możliwość spędzenia czasu ze zmarłym bądź zmarłą po raz ostatni, co w wielu przypadkach jest niezwykle istotne dla najbliższych. Wybór kremacji jako formy pochówku ogranicza możliwości w zakresie dopasowania trumny. Musi być ona bowiem drewniana, pozbawiona lakieru i metalowych okuć. Możliwe jest też umieszczenie ciała w trumnie ekologicznej, która wykonana jest ze specjalnie przygotowanej do tego celu tektury. Warto pamiętać, że przy kremacji zwłok nie jest możliwe umieszczanie w trumnie ze zmarłą osobą przedmiotów osobistych takich jak chociażby telefon czy zegarek.

Po kremacji zwłok prochy umieszczane są w urnie, której rodzaj wybierają najbliżsi jeszcze przed rozpoczęciem pogrzebu. To bardzo istotny element tego typu pochówku – przechowywane w urnie prochy należy złożyć w grobie ziemnym, murowanym lub w katakumbachJedynie w specjalnych przypadkach dopuszcza się ich zatopienie w morzu, jednak należy pamiętać, że rozsypywanie prochów jest przez polskie prawo zabronione. Wszelkie wątpliwości co do formy pochówku warto skonsultować z renomowanym zakładem pogrzebowym, który zapewni odpowiednie wsparcie w tym zakresie i doradzi wybór najlepszego  rozwiązania.