Śmierć najbliższej osoby to zawsze trudny moment dla rodziny. Dodatkowym obciążeniem emocjonalnym jest organizacja pogrzebu, która wiąże się z wieloma formalnościami. Co należy zrobić w pierwszej kolejności? Jakie dokumenty powinniśmy posiadać? Gdzie zgłosić się w celu organizacji ceremonii pogrzebowej? Zapoznaj się z artykułem, by dowiedzieć się, jak zorganizować godny pochówek zmarłej osobie.

Najważniejsze dokumenty

 

Karta zgonu

Pierwszym dokumentem, który powinniśmy uzyskać, jest karta zgonu. W przypadku, gdy zgon nastąpił w domu lub w innych okolicznościach, należy zawiadomić pogotowie ratunkowe. Protokół zgonu wypisuje lekarz lub osoba uprawniona do stwierdzenia zgonu. Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu, lekarz prowadzący wystawia kartę zgonu. Karta ta będzie również potrzebna przy zgłoszeniu się do zakładu pogrzebowego w celu organizacji ceremonii. Jedynie ten dokument uprawnia zakład pogrzebowy ewiśniewska z Łodzi do planowania uroczystości.

 

 

Akt zgonu

Kolejnym dokumentem jest akt zgonu. Śmierć bliskiej osoby należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu trzech dni od tragicznego wydarzenia. Odstępstwem od tej reguły jest wystąpienie u zmarłego choroby zakaźnej. W takiej sytuacji o śmierci należy poinformować urząd do 24 godzin od śmierci. Należy pamiętać, że zgon zgłaszamy w miejscu, w którym on nastąpił, nie zaś w miejscu zameldowania. Do zgłoszenia śmierci w Urzędzie Stanu Cywilnego potrzebne są: karta zgonu, dowód osobisty zmarłej osoby oraz dokument tożsamości osoby zgłaszającej zgon.

 

 

Zadania zakładu pogrzebowego

Po otrzymaniu od lekarza karty zgonu następnym krokiem powinien być kontakt z godnym zaufania zakładem pogrzebowym. Fachowcy z wieloletnim doświadczeniem, tacy jak pracownicy Zakładu Pogrzebowego ewiśnieska z Łodzi, z należytym szacunkiem pomogą w przeprowadzeniu rodziny przez trudny czas przygotowań do pogrzebu. W pierwszej kolejności zakład zajmie się przewozem ciała do kostnicy odpowiednio przygotowanym do tego pojazdem. Po ustaleniu terminu pogrzebu i miejsca pochówku, wybraniu trumny bądź urny, zorganizuje też całą ceremonię kompleksowo wraz z oprawą muzyczną oraz przygotowaniem wiązanki pogrzebowej. Ważne jest, by poinformować o rodzaju obrządku, w którym chcielibyśmy, by odbył się pogrzeb. Zakłady pogrzebowe mają w swoim zakresie także przygotowanie ciała do uroczystości lub zapewnienie kremacji zwłok.

 

 

Zasiłek pogrzebowy

Bliscy, którzy pokryli koszty pogrzebu, mogą ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Obecnie wynosi on 4000 zł.  W załatwieniu tego typu formalności może również pomóc zakład pogrzebowy ewiśniewska Łódź. Jest to cenna pomoc w tym trudnym dla rodziny czasie. Wszystkie usługi świadczone przez dobry zakład pogrzebowy są po to, by zapewnić rodzinie możliwość spokojnego pożegnania się ze zmarłym.