Pogrzeby świeckie coraz częściej wyprawiane są w Polsce. Wynika to z postępującej laicyzacji społeczeństwa. Dotyczy ona zwłaszcza młodszych pokoleń, które żyją według własnych zasad, a nie według nakazów formułowanych przez kościół. Pogrzeb świecki jest równie uroczysty i wzniosły jak tradycyjny pochówek.  Obie ceremonie różnią się jednak znacząco. Czym charakteryzuje się pogrzeb świecki?

Brak księdza i elementów religijnych

Pogrzeb świecki pozbawiony jest jakichkolwiek elementów religijnych. Nie ma mszy świętej ani pochodu przez cmentarz, któremu przewodniczy ksiądz. Obecność kapłana również jest zbędna. Zastępuje go za to Mistrz Ceremonii. W czasie uroczystości nie odprawia się tradycyjnych modłów ani nie śpiewa pieśni religijnych. Na próżno też szukać symboli identyfikowanych z wiarą katolicką – krzyża, portretów świętych, monstrancji itp.

Organizacją pogrzebów świeckich zajmują się tylko wybrane zakłady pogrzebowe. Jednym z nich jest dom pogrzebowy Ewiśniewska z Łodzi Jak tłumaczą tamtejsi specjaliści, pożegnanie zmarłego odbywa się w kaplicy. Ciało chowane jest na cmentarzu komunalnym lub parafialnym, o ile lokalny proboszcz nie będzie miał nic przeciwko. Zazwyczaj kapłani zgadzają się, by zmarły spoczął obok krewnych pochowanych w tradycyjnym obrządku.

Scenariusz ceremonii świeckiej

Ceremonia świecka przebiega według ustalonego scenariusza, którego najważniejszym punktem jest wspomnienie o zmarłym. Przygotowuje i wygłasza je Mistrz Ceremonii na podstawie rozmów z bliskimi denata. W czasie przemowy zgromadzeni dowiadują się, czym zajmował się zmarły za życia, co go cieszyło i co było jego pasją. Podkreślane są osiągnięcia i zalety nieboszczyka.

Głos mogą zabrać także bliscy zmarłego. Celem uroczystości jest oddanie hołdu osobie, która odeszła i podkreślenie wagi tej straty. W obrządku katolickim nie ma tak spersonalizowanych pogrzebów. Niezależnie od tego, czy będziemy brać udział w pochówki mamy, czy dalekiego znajomego, usłyszymy od księdza dokładnie to samo. Zmienione zostaną tylko imiona.

Oprawa ceremonii świeckiej

Kolejną istotną różnicą jest oprawa pogrzebu świeckiego. Mowa tu głównie o oprawie muzycznej. Rodzina bliskiego zwykle decyduje się na muzykę poważną, choć nie brakuje też osób, które odtwarzają ulubione piosenki zmarłego. I tak na pogrzebie możemy usłyszeć Metallicę, Boba Marleya czy Celine Dion. To kolejny dowód na to, że ceremonia świecka skupia się na osobie zmarłego, a nie na bezosobowym pożegnaniu go ze światem materialnym. Na pogrzeb tego rodzaju decydują się zwykle ateiści, osoby niewierzące, nieidentyfikujące się z instytucją kościoła oraz takie, które zostały przez nią wykluczone.