Wybór trumny może być bardzo kłopotliwy. Jest wiele modeli o różnych przeznaczeniach, zadecydować trzeba nie tylko o rodzaju materiału, ale również kształcie i wyściełającej tkaninie. Poszukując bardziej wytwornych rozwiązań, można postawić na złote lub srebrne okucia. Trumnę warto dopasować nie tylko rozmiarami – może odpowiadać też gustowi i osobowości człowieka, który odszedł.

W wyjątkowych okolicznościach

Trumna metalowa rzadko bywa widywana na ceremonii pochówku. Kilka wieków temu to one wiodły prym, ale obecnie stosuje się je do przewożenia ciała z zagranicy. To rozwiązanie znacznie droższe od trumien drewnianych. Jeśli transport odbywa się samolotem, to trumna powinna być dodatkowo zamykana na klucz. Koszt przewozu zwłok to około 2 złote za kilometr. Dochodzą do tego także opłaty administracyjne, więc sprowadzanie ciała może skutkować niebotycznie dużymi kwotami.

Niezwykle przygnębiający jest fakt, że czasem pożegnać się trzeba także z dzieckiem. Istnieją specjalne trumny dziecięce, które mają bardzo mały rozmiar. Zwykle są w kolorze białym, choć możliwy jest także wybór innej barwy. Często posiadają złote zdobienia, na wieku pojawia się krzyż, a na bokach antaby, służące do trzymania przy przenoszeniu. Wyścieła się je białym atłasem, niekiedy zakończonym koronką.

W ostatniej drodze

Wyróżnić można także trumny kremacyjne. Do ich zbudowania używa się drewna sosnowego, twardej tektury, a nawet wikliny. Taka trumna nie może mieć zdobień ani być lakierowana. Nie wkłada się do niej pamiątek zmarłego. Trumna wiklinowa może być oryginalnym rozwiązaniem również podczas tradycyjnego pochówku. Jest znacznie tańsza niż jej drewniane odpowiedniki, a przy tym lekka i ekologiczna. Powstaje z surowców odnawialnych i szybko ulega rozkładowi.

Do produkcji klasycznych trumien drewnianych stosuje się dąb, olchę, buk, sosnę i wiele innych gatunków drzew. Różnią się kolorem, wagą i wytrzymałością. Na specjalne życzenie wybrać można także bardziej egzotyczny rodzaj drewna jak choćby heban. Usługi Pogrzebowe Ewiśniewska z Łodzi wskazuje, ze trumny z drewna dębowego są szczególnie popularne. Głownie za sprawą struktury drzewa są one bardziej trwałe. Do wyściełania wnętrza zwykle używa się aksamitu, jednak coraz częściej stawia się również na atłas. Dawniej często spod wieka wystawał ozdobny kawałek falbany zakończony koronką. To rozwiązanie nadal funkcjonuje, jednak z upływem czasu traci na popularności. Obecnie celuje się przede wszystkim w minimalizm i prostą elegancję.